Scholars

2020

Headshot of Mary-Belle Cruz Ayala

Mary-Belle Cruz Ayala

Arid Lands Resource Sciences Graduate Interdisciplinary Program

Headshot of Julia Davies

Julia Davies

School of Geography and Development

College of Agriculture and Life Sciences

Headshot of Varinia Felix

Varinia Felix

Chemical and Environmental Engineering

College of Engineering

Headshot of Hamid Ghaderi

Hamid Ghaderi

Department of Systems and Industrial Engineering

College of Engineering

Headshot of Alex Karnish

Alex Karnish

Department of Ecology and Evolutionary Biology

College of Science

Headshot of Ziya Kaya

Ziya Kaya

School of Anthropology

College of Social and Behavioral Sciences

Headshot of Lucy Kirkman

Lucy Kirkman

Department of English

College of Social and Behavioral Sciences

Headshot of JoRee LaFrance

JoRee LaFrance

Department of Environmental Science

College of Agriculture and Life Sciences

Headshot of Amanda Lee

Amanda A. Lee

School of Anthropology

College of Social and Behavioral Sciences

Headshot of Kimberly Parra

Kimberly Parra

Department of Epidemiology & Biostatistics

Mel and Enid Zuckerman College of Public Health

Headshot of Rebekah Waller

Rebekah Waller

Biosystems Engineering

College of Agriculture and Life Sciences

Headshot of Grace Windler

Grace Windler

Department of Geosciences

College of Science

2019

Logan Blair

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Government and Public Policy

Brian Blais

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Neha Gupta

Institute of the Environment Fellow

Department of Hydrology and Atmospheric Sciences

Hea-Ream Lee

Biosphere 2 Fellow

Department of English

Dervla Meegan-Kumar

Carson Fellow

Department of Geosciences

Emma Reed

Galileo Circle/College of Science Fellow

Department of Geosciences

Matthew Roby

Carson Fellow

School of Natural Resources and the Environment

A. Grace Steig

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Anthropology

M. Bailey Stephenson

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Anthropology

William Tintor

Carson Fellow

School of Geography and Development and the Laboratory of Tree-Ring Research

Alex Turner

Institute of the Environment Fellow

School of Art

Andrew Zimmer

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

2018

El'gin Avila

Agnese Nelms Haury Fellow

Mel & Enid Zuckerman College of Public Health

Sophia Borgias

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

Adam Chmurzynski

Institute of the Environment Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology

Hannah Hindley

Institute of the Environment Fellow

Department of English

Yiyi Huang

Freshwater Fellow

Department of Hydrology and Atmospheric Sciences

Nupur Joshi

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

Valerie Madera-García

Agnese Nelms Haury Fellow

Mel & Enid Zuckerman College of Public Health

Bharati Neelamraju

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of Materials Science and Engineering

Lorah Patterson

Galileo Circle/College of Science Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology

Austin Rutherford

Biosphere 2 Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Norma Villagómez-Márquez

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

2017

Tamee Albrecht

Institute of the Environment Fellow

School of Geography and Development

Rebecca Beadling

Biosphere 2 Fellow

Department of Geosciences

Genevieve Comeau

Institute of the Environment Fellow

Department of Entomology

Alex Erwin

Institute of the Environment Fellow

James E. Rogers College of Law/ GIDP Genetics

Pradnya Garud

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

Kathryn Gougelet

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of English

Amado Guzmán

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of History

Amy Hudson

Biosphere 2 Fellow

School of Natural Resources and the Environment the Laboratory of Tree-Ring Research

Megan Mills-Novoa

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

Denise Moreno Ramirez

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

Rodolfo Peon

Agnese Nelms Haury Fellow

Arid Lands Resource Sciences, Graduate Interdisciplinary Program

2016

Saleh Ahmed

Agnese Nelms Haury Fellow

Arid Lands Resource Sciences, Graduate Interdisciplinary Program

Schuyler Chew

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

Arica Crootof

Renewable Energy Network Fellow

School of Geography and Development

Dawson Fairbanks

Biosphere 2 Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

Garrison Loope

Freshwater Fellow

Department of Geosciences

Carly Nichols

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

Jessie Pearl

Biosphere 2 Fellow

Department of Geosciences and Tree-Ring Research

Anushka Peres

Smallhouse Fellow

English Department

Valerie Rountree

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Liliana Ruiz Diaz

Renewable Energy Network Fellow

College of Optical Sciences

Noah Silber-Coats

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

2015

Brunno Cerozi

Biosphere 2 Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

Stephanie Doerries

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Gloria Jimenez

Agnese Nelms Haury Fellow

Department of Geosciences

Thomas Jones

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Sarah Kelly-Richards

Institute of the Environment Fellow

School of Geography and Development

Aaron Lien

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

America Lutz Ley

Agnese Nelms Haury Fellow

Arid Lands Resource Sciences, Graduate Interdisciplinary Program

Sarah Richman

Biosphere 2 Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology

Nicolena vonHedemann

Agnese Nelms Haury Fellow

School of Geography and Development

2014

Laurel Bellante

Institute of the Environment Fellow

School of Geography and Development

Kyle Boggs

Institute of the Environment Fellow

Department of English

Blake Coughenour

Renewable Energy Network Fellow

College of Optical Sciences

Christina Greene

Institute of the Environment Fellow

School of Geography and Development

Eric Magrane

Biosphere 2 Fellow

School of Geography and Development

Aletris Neils

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Luke Parsons

Institute of the Environment Fellow

Department of Geosciences

Rodrigo Renteria-Valencia

Institute of the Environment Fellow

National Institute of Anthropology and History's Regional Center

Lisa Wang

Biosphere 2 Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology

Sonya Ziaja

Institute of the Environment Fellow

School of Geography and Development

2013

Belal Abboushi

Renewable Energy Network Fellow

College of Architecture, Planning & Landscape Architecture

Mindy Butterworth

Biosphere 2 Fellow

School of Geography and Development

Jacob Campbell

Renewable Energy Network Fellow

School of Anthropology

David Chan

Biosphere 2 Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Cheryl McIntyre

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Ashwin Naidu

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Susanna Pearlstein

Institute of the Environment Fellow

Department of Soil, Water and Environmental Science

Lucero Radonic

Institute of the Environment Fellow

School of Anthropology

Kenny Walker

Institute of the Environment Fellow

Department of English

Brian Wheelwright

Renewable Energy Network Fellow

College of Optical Sciences

2012

Joel Biederman

Institute of the Environment Fellow

Department of Hydrology and Water Resources

Andrea Corral

Institute of the Environment Fellow

Department of Chemical and Environmental Engineering

Zack Guido

Institute of the Environment Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Lily House-Peters

Biosphere 2 Fellow

School of Geography and Development

Melissa Merrick

Biosphere 2 Fellow

School of Natural Resources and the Environment

Matthew Pailes

Biosphere 2 Fellow

School of Anthropology

Marielle Smith

Biosphere 2 Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology

Tyeen Taylor

Institute of the Environment Fellow

Department of Ecology and Evolutionary Biology